Dodon tunnus
Suomeksi På Svenska In English En Esperanto En français
   
Etusivu Järjestö Toiminta Lehdistöpalvelu Ohje

Nostoja:

Anna Toppari bloggaa malilaisesta ympäristöjärjestöstä
Anna Toppari
bloggaa malilai-
sesta ympäristö-
järjestöstä


Video vimeossa
Katso Megapolis
2024 -video


Tapahtumakalenteri 2009
Tapahtuma-
kalenteri 2009



Dodo ry
Vironkatu 5
00170 Helsinki
Puh. (09) 6220 0662
info@dodo.org

Liity jäseneksi

Liity Dodo-listalle

Etusivu > Uutiset > Tampereen kaupungin säästösuunnitelma palkittiin vuoden parhaana tahattomana ympäristötekona

Tampereen kaupungin säästösuunnitelma palkittiin vuoden parhaana tahattomana ympäristötekona

Tamperelaisille mahdollisuus näyttää esimerkkiä ekologisen jalanjäljen pienentämisessä

Ympäristöjärjestö Dodo palkitsee Tampereen kaupungin ja sen omistaman Tampereen Aterian Pääsiäissaari-palkinnolla vuoden tärkeimmästä tahattomasta ympäristöteosta. Vähentämällä liharuoan määrää tamperelaiset pienentävät kaupunkilaisten ekologista jalanjälkeä tuntuvasti.

Tamperelaisten ruokalistalle tulee lisää hyviä kasvispääruokia. Linssejä, papuja ja soijaa sisältävien ruokien kehitystyö on vauhdissa ja tuloksia saadaan maistella syksyllä. "Uusia reseptejä arvioi 7.-luokkalaisista koottu makuraati", kertoo kehityspäällikkö Lisa Lehtinen Tampereen Ateriasta.

Kasvisruuan lisäämisellä on tuntuva vaikutus ruokailun aiheuttamiin kasvihuonepäästöihin, sillä kasvisten ympäristökuormitus on huomattavasti lihaa alhaisempi.

"Jopa kolmannes ihmisen ekologisesta jalanjäljestä aiheutuu ruoasta: sen tuottamisesta, kuljettamisesta, säilyttämisestä, valmistuksesta ja jätteen käsittelystä", toteaa Dodo ry:n puheenjohtaja Pauliina Jalonen.

Lihan tuottaminen ja säilyttäminen nielee runsaasti energiaa ja tuottaa paljon päästöjä. Ruokailutottumuksillamme on suuri merkitys ympäristölle. Koko ihmiskunta ei voi kuluttaa lihaa siinä määrin kuin me sitä länsimaissa nyt syömme.

Palkinnolla Dodo ry korostaa, että liharuoan ei tarvitse kuulua päivittäiseen ruokavalioon. Tampereen Aterialla on mahdollisuus olla kestävän ja herkullisen ruokavalion suunnannäyttäjä. Kaupungin omistama yritys vastaa noin 35 000 tamperelaisen päivittäisistä ruoista virastoissa, kouluissa ja päiväkodeissa.

Vuosittain tahattomasta ympäristöteosta jaettava Pääsiäissaari-palkinto annettiin viime vuonna Ulf Sundqvistille opintotukijärjestelmän kehittämisestä. Pitkien opintoaikojen takia syntyvyys vähenee ja väestönkasvu hidastuu, mikä vähentää luonnonvarojen kulutusta. Aikaisempina vuosina palkinnon ovat saaneet muun muassa lakkoilleet lennonjohtajat lentomatkustamisen vähentämisestä.

Lisätietoja: varapuheenjohtaja Antti Möller, Dodo ry, 044 545 56 98, etunimi.sukunimi@dodo.org, dodo.org, megapolis2024.org, globaali piknik -blogi

Dodo on kaupunkilainen ympäristöjärjestö. Järjestön toiminnan lähtökohtana on, että jokainen meistä on ympäristövaikuttaja. Dodo järjestää vuosittain Megapolis-festivaalia ja toteuttaa kehitysyhteistyöhankkeita Madagaskarilla ja Malissa. Vuoden 2009 toiminnan teemana on Globaali piknik – ruoka ja kaupungit. Teema huipentuu 26.9. Vanhalla ylioppilastalolla Helsingissä järjestettävään Megapolis 2024 -tapahtumaan.

DODON VINKIT VÄHÄPÄÄSTÖISIKSI PÄÄRUOIKSI:

Makaronilaatikko tai lasagne

Ota hyväksi havaittu makaronilaatikon resepti tai lempilasagnesi ohje ja käytä jauhelihan sijaan tummaa soijarouhetta. Keittämättömässä rouheessa on 100 grammassa energiaa 1350kJ/320 kcal, proteiinia 52 g, hiilihydraatteja 28 g, kuitua 16 g ja rasvaa 0,5 g. Kuivatuotteena se on kevyttä ja säilyy pitkään, joten se on helppo perustarvike niin suurkeittiössä kuin kotonakin. Tumma soijarouhe maksaa noin 5,50 e/kg.

Apupapin papupata, 4 annosta

  • 2 tlk kidneypapuja
  • 1 sipuli
  • valkosipulia
  • 4 perunaa
  • kotimaisia juureksia maun mukaan:
  • porkkanoita, lanttuja, nauriita
  • (1 prk tomaattimurskaa)
  • öljyä
  • liemikuutio
  • mustapippuria
  • laakerilehtiä
  • suolaa
  • (kuivahtanutta leipää)

Huuhdo ja valuta pavut. Pese ja kuori perunat ja muut juurekset ja pilko ronskiksi paloiksi. Tee samoin sipulille ja valkosipulille. Laita kaikki ainekset paitsi pavut reippaan kokoiseen uunivuokaan, murustele sekaan liemikuutio ja mausteet. Valuta päälle öljyä ja sekoita hyvin. Lisää pavut ja sekoita. Voit lisätä mukaan tomaattimurskaa. Tämä on hyvä ruoka hyödyntää myös kuivahtanut leipä. Sekaan murennetut kannikat muuttuvat uunissa muhiessaan todellisiksi herkkupaloiksi. Juhlaruoaksi pata muuttuu lisäämällä siihen latva-artisokan sydämiä ja aurinkokuivattuja tomaatteja. Paista pataa 175-200 asteisessa uunissa 40-60 minuuttia. Lisäkastikkeeksi käy hienosti paksu ruokajogurtti. Lapsille taitaa maistua ketsuppi.


Tulostettava versioTT 9.4.2009

 Uutiset
10 uusinta:

16.3.2010
Megapolisten sarja alkaa Lahdesta

11.3.2010
Kaupunkilaisia rytmejä Dodossa

9.2.2010
Dodo-keittiö valottaa aikakäsityksiä, karttoja ja skenaarioita

18.1.2010
Suomen Arkkitehtiliiton kestävän kehityksen TunnustusPAANU myönnettiin Dodolle

20.12.2009
Uusi kouluvierailukoulutus 23.-24.1.2010

13.12.2009
Dodon avoimet jouluovet torstaina 17.12.2009

12.12.2009
Dodon joululahjoilla rakennetaan kestäviä elinkeinoja Afrikkaan

11.12.2009
Joulun 2008 lahjoituksilla saatiin aasikärryt kymmeneen kylään

16.11.2009
Dodolle uusi hallitus vuodelle 2010

10.11.2009
Megapolis 2024 saapuu Turkuun

Kaikki uutiset

© Dodo - Tulevaisuuden elävä luonto ry. Sivukartta. Toteutus Adage Oy.