Dodon tunnus
Suomeksi På Svenska In English En Esperanto En français
   
Etusivu Järjestö Toiminta Lehdistöpalvelu Ohje

Nostoja:

Anna Toppari bloggaa malilaisesta ympäristöjärjestöstä
Anna Toppari
bloggaa malilai-
sesta ympäristö-
järjestöstä


Video vimeossa
Katso Megapolis
2024 -video


Tapahtumakalenteri 2009
Tapahtuma-
kalenteri 2009



Dodo ry
Vironkatu 5
00170 Helsinki
Puh. (09) 6220 0662
info@dodo.org

Liity jäseneksi

Liity Dodo-listalle

Etusivu > Lehdistöpalvelu > Lehdistötiedotteet > Ilmastotiedotukseen pitää satsata tulevaisuudessakin

Ilmastotiedotukseen pitää satsata tulevaisuudessakin

Ilmari-hankkeessa keskusteltu ilmastonmuutoksesta yli 12 000 nuoren kanssa

Ilmastonmuutos on aikamme suurimpia uhkia. Sitä voidaan torjua vain, jos poliitikot, yritykset ja kansalaiset toimivat yhdessä. Maan ystävät, Dodo ja Luonto-Liitto ovat kertoneet ilmastonmuutoksesta ja tavoista torjua sitä kolmen vuoden aikana jo yli 12 000 koululaiselle.

Yhteistoimintaa tarvitaan, jotta suurimpaan meitä uhkaavaan haasteeseen voidaan vastata. Ilmastotiedotus ja esimerkiksi Ilmari-hankkeen tyyppiset järjestöjen ilmastotiedotushankkeet ovat tärkeitä yhteistoiminnan edellytysten luonnissa. Tämä johtopäätös syntyi viikonloppuna Maan ystävien, Dodon, Luonto-Liiton ja Nuorten Akatemian yhteisen Ilmari-ilmastotiedotushankkeen juhlaseminaarissa.

”On pelottavaa, että nyt eduskunnan käsiteltävänä olevassa uudessa ns. energia- ja ilmastostrategiassa ilmastotiedotukseen varattuja rahoja
ollaan entisestään pienentämässä. Kansalaisten osallistumismahdollisuudet pitää turvata ja ilmastoviestinnän tarve on kasvamassa eikä vähenemässä,” muistutti Tuuli Kaskinen Dodosta.

Ilmari-hanke on näiden neljän järjestön yhteinen hanke, jossa vieraillaan yläkouluissa, lukioissa ja ammatillisissa oppilaitoksissa kertomassa ja keskustelemassa ilmastonmuutoksesta. Kolmen lukuvuoden aikana Ilmari-ilmastotiedotushankkeessa on vierailtu kouluissa pitämässä ilmastotunti 500 ryhmälle ja vierailuilla on tavoitettu jo yli 12 000 nuorta. Vierailuja on tehty eri puolilla Suomea Helsingistä Muonioon ja Porista Joensuuhun. Hankkeessa on kolmen lukuvuoden aikana koulutettu 100 ilmastolähettilästä vierailuja toteuttamaan. Hankkeessa on tuotettu materiaalia suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi, esimerkiksi verkossa oleva ilmastopeli http://www.ilmasto.org/peli innostaa uusia kohderyhmiä ilmastonsuojeluun.

”Poliittiset ja taloudelliset päättäjät ovat ilmastonsuojelun edistämisessä ratkaisevassa asemassa, mutta ilmastotalkoisiin tarvitaan kaikkia suomalaisia. Ilmari-hankkeessa nuoret ovat puhuneet suoraan nuorille ja innostaneet tekemään valintoja ilmaston puolesta omassa elämässä. Ilmastolähettilään kannattaisi vierailla joskus eduskunnassakin,” perusteli juhlaseminaarissa alustanut ilmastopolitiikkaan perehtynyt kansanedustaja Oras Tynkkynen ilmastoviestinnän tarvetta.

Hankkeen viime vuoden lopulla saaman Pandapalkinnon ja 500 kouluvierailun täyttymisen kunniaksi lauantaina 8.4.2006 pidetyssä hankkeen juhlaseminaarissa alustivat Ilmatieteenlaitoksen erikoistutkija Heikki Tuomenvirta, Euroopan parlamentin jäsen Riitta Myller (sd), kansanedustaja Oras Tynkkynen (vihr.), toimittaja Pasi Toiviainen ja Ilmastonmuutoksen viestintäohjelman ohjelmapäällikkö Kirsti Kärkkäinen.

Seminaarissa pohdittiin ilmastoviestinnän haasteita ja kehitettiin uusia ideoita ilmastotiedotukseen. Kolmetuntisen aikana keskusteltiin ilmastonmuutoksesta niin akateemisesta, viestinnällisestä kuin poliittisestakin näkökulmasta aiheiden vaihdellessa Venus-teoria-dokumentin vaikuttavuudesta EU:n pitkän aikavälin päästövähennyssuunnitelmiin.

”On paikallaan kysyä, miten ilmastonmuutos, sen vaikutukset ja torjuntatoimien tarve on onnistuttu konkretisoimaan kansalaisten arkipäivään. Ilmari-hankkeesta keväällä 2005 Sinikka Kuntun tekemän arviointiraportin mukaan hankkeen vahvuutena on juuri ilmastonmuutoksen tuominen omakohtaiselle tasolle ja arkipäivään ja arkivalintojen ja muiden vaikuttamistapojen pohtiminen yhdessä nuorten kanssa. Toiminnan laajentamiselle olisi huikea tarve, ” jatkaa Riitta Savikko Maan ystävistä.

Ilmari-hanke on saanut tukea Kauppa- ja teollisuusministeriön ilmastonmuutoksen viestintäohjelmasta lukuvuosina 2003–2004, 2004–2005 ja 2005–2006.

Lisätietoja:

Tuuli Kaskinen
050 5149752
etunimi.sukunimi@dodo.org

Riitta Savikko
040 8343997


Tulostettava versioTK 10.4.2006

 Lehdistötiedotteet
10 uusinta:

9.4.2009
Tampereen kaupungin säästösuunnitelma palkittiin vuoden parhaana tahattomana ympäristötekona

31.10.2008
Megapolis 2023 saapuu Turkuun

26.8.2008
Megapolis 2023 -tapahtuma starttaa keskustelun kaupunkilaisesta onnellisuudesta

11.8.2008
Megapolis 2023 tuo kansainväliset kaupunkikehityksen huippunimet Helsinkiin

8.4.2008
Urbaanit paratiisit -näyttelyn avajaiset Turun Kirjakahvilassa keskiviikkona 9.4. klo 17

9.11.2006
Salolainen: ”Ihmiskunta ajaa tätä menoa helvettiin, mutta ensimmäisessä luokassa”

7.9.2006
Ilmastonmuutos ratkaistaan Kiinan kaupungeissa

25.8.2006
Vuosi hirmumyrsky Katrinasta: Nousevatko ympäristöratkaisut new orleanseista?

16.6.2006
Megapoliksen ympäristöongelmat

17.4.2006
Pääsiäissaari-palkinto Sedulle

Kaikki Lehdistötiedotteet

© Dodo - Tulevaisuuden elävä luonto ry. Sivukartta. Toteutus Adage Oy.