Dodon tunnus
Suomeksi På Svenska In English En Esperanto En français
   
Etusivu Järjestö Toiminta Lehdistöpalvelu Ohje
Nostoja:


Maailmalla Malissa
Maailmalla
Malissa - Anni Vihriälän blogi



Tapahtumakalenteri 2008
Tapahtuma-
kalenteri 2008



Dodo ry
Vironkatu 5
00170 Helsinki
Puh. (09) 6220 0662
info@dodo.org

Liity jäseneksi

Liity Dodo-listalle

Etusivu > Lehdistöpalvelu > Lehdistötiedotteet > Kestävän kehityksen huippukokous kaatumassa yleisnäkemyksen puutteeseen

Kestävän kehityksen huippukokous kaatumassa yleisnäkemyksen puutteeseen

Julkaisuvapaa 11.6.2002

Balin valmistelukokoukseen Dodo ry:n edustajana osallistuneen Aleksi Neuvosen mukaan Johannesburgin huippukokous on kaatumassa yleisnäkemyksen puutteeseen.

 

Johannesburgissa elo-syyskuussa pidettävän YK:n kestävän kehityksen huippukokouksen valmistelut takkuavat pahasti. Balilla 27.5.-7.6. pidetty viimeinen valmistelukokous päättyi teollisuusmaiden ja kehitysmaiden väliseen eripuraan kehitysmaiden viennin vapauttamisesta ja kehitysmaihin tehtävistä kestävän kehityksen investoinneista. Erimielisyyksien takia kestävän kehityksen toimeenpanoon tähtäävä toimintaohjelman valmistuminen jää itse huippukokouksen varaan.

Erimielisyyksien takana on kolmen suurimman ryhmän, EU:n, kehitysmaiden ryhmä 77:n ja Yhdysvaltain, eriävät näkemykset kestävää kehitystä tehokkaimmin edistävistä toimista. Kehitysmaat peräävät teollisuusmailta osallistumista erityisesti köyhyyden lievittämiseen liittyviin toimiin ja teollisuusmaihin suuntautuvan vientinsä vapauttamista. Yhdysvallat sanoo haluavansa sopimusten sijaan mieluummin konkreettisia toimia markkinoiden samalla omaa yksilön ja yrittämisen vapauteen perustuvaa malliaan "vaurauden saavuttamisessa". EU taas pyrkii esiintymään ympäristö- ja sosiaalikysymysten puolustajana, mutta ratkaisevilla hetkillä sen rivit ovat repeilleet.

Kestävän kehityksen toimintaohjelman viimeisimmän luonnoksen suurin heikkous on kestävän kehityksen ekologisen, sosiaalisen ja taloudellisen ulottuvuuksien lokeroituminen toisistaan liian erillisiksi. Yhteinen visio tulevien sukupolvien edellytysten turvaamisesta hukkuu kiistelyyn kaupan vapauttamisen kaltaisista akuuteista osakysymyksistä.

Yhä useammin huippukokousprosessin aikana erilaisia toimia perustellaan yhdellä kestävyyden ulottuvuudella, vaikka kestävä kehitys on nimenomaan kaikkien ulottuvuuksien huomioimista ylisukupolvisesta näkökulmasta tarkasteltaessa. Osin sosiaalisella ja taloudellisella kestävyydellä perustellaan esimerkiksi ympäristön kannalta haitallisten tukiaisten ylläpitämistä. Oikea ja edullisempi ratkaisumalli totuttuihin tukiin takertumisen sijaan olisi etsiä uusia ratkaisumalleja. Dodo ry. painottaakin, että kestävän kehityksen toimintaohjelman tulisi asettaa tavoite haitallisten tukiaisten poistamisen aikataulusta.

Suomi on huippukokouksen valmisteluissa ajanut talouskasvun ja haitallisen ympäristövaikutusten keskinäiseen irtikytkentää pyrkivää toimintaohjelmaa. Välttämättömänä ehtona irtikytkennälle on luonnonvarojen tehokkaampi käyttö eli ekotehokkuus. Sen kannustamiseksi olisi haittojen näyttävä tuotteiden hinnoissa. Haittojen kustannusten lisääminen hyödykkeiden hintoihin tulisikin nostaa toimintaohjelman keskeiseksi toteuttamisvälineeksi.

Yleisesti ottaen Johannesburgin huippukokouksella on suuri merkitys kestävän kehityksen edistymiselle tulevina vuosina. Kokouksen poliittisen julistuksen on annettava vahva, tulevaisuuteen suuntautuva ja uusia aloitteita sisältävä viesti. Tällainen aloite voisi olla kestävän kehityksen painopisteen laajentaminen ihmisten hyvinvoinnista kattamaan myös muiden elollisten olioiden hyvinvointi. Tämä syventäisi sitoutumista pitkäjänteisiin toimiin ekosysteemien sopeutumiskyvyn turvaamiseen.

Balin valmistelukokouksessa nähtiin merkkejä siitä, että yritysten vastuu ja tilivelvollisuus voisi nousta merkittäväksi aiheeksi huippukokouksessa. Esimerkiksi Ruotsi ja Norja ovat jo ilmoittaneet kannattavansa kansainvälisten muotoilemista asiasta. Toivottavaa olisi, että Suomi liittyisi näiden maiden joukkoon.

Ilahduttavaa oli myös todeta, että Yhdysvallat saattaa viimein suostua kestävien tuotanto- ja kulutustapojen kymmenvuotiseen toimintaohjelmaan. Myös laittomien hakkuiden estämisestä sopimista toimintaohjelman valmisteluissa voidaan pitää hyvänä askeleena biodiversiteetin suojelulle.


Tulostettava versioAT/AN 11.6.2002

 Lehdistötiedotteet
10 uusinta:

8.4.2008
Urbaanit paratiisit -näyttelyn avajaiset Turun Kirjakahvilassa keskiviikkona 9.4. klo 17

9.11.2006
Salolainen: ”Ihmiskunta ajaa tätä menoa helvettiin, mutta ensimmäisessä luokassa”

7.9.2006
Ilmastonmuutos ratkaistaan Kiinan kaupungeissa

25.8.2006
Vuosi hirmumyrsky Katrinasta: Nousevatko ympäristöratkaisut new orleanseista?

16.6.2006
Megapoliksen ympäristöongelmat

17.4.2006
Pääsiäissaari-palkinto Sedulle

10.4.2006
Ilmastotiedotukseen pitää satsata tulevaisuudessakin

4.4.2006
Ehdota Pääsiäissaari-palkinnon saajaa eli vuoden merkittävintä tahatonta ympäristötekoa

1.4.2006
Aavikoitumista ratkotaan päiväntasaajalla ja Korkeasaaressa

18.10.2005
Ympäristösankari valloittaa vuoret ja astuu aurinkoon

Kaikki Lehdistötiedotteet

© Dodo - Tulevaisuuden elävä luonto ry. Sivukartta. Toteutus Adage Oy.