International Moving Environmental Conference 2005

Primorsk-Molodezhnoe
1.7.2005 - 60 km
Kun olemme saaneet karistettua unen niskasta Lasten taidetalossa, paikalliset isäntämme pääsevät vauhtiin. Nuoret ovat tehneet kunnianhimoista maaperä- ja vedenlaatututkimusta kaupunkinsa alueella. Se on ollut niin laadukasta, että jopa paikalliset viranomaiset ovat hyödyntäneet tutkimusten tuloksia. Ihailemme nuorten ja heidän harmaatukkaisen ohjaajansa työtä - näissä nuorissa on Venäjän toivo.
Käymme vielä tutustumassa Primorskin/Koiviston/Björkön vanhassa kirkossa olevaan museoon. "Eletään sovussa", toivottaa rajan historian hyvin tunteva opas esittelynsä lopuksi.
Nopea ryhmä koukkaa Kuolemanjärven kautta. Järvelle pääsee ajamalla parikymmentä kilometriä pehmeää, mutta ajettavaa tietä pitkin. Kyläkaupasta löytyy einestä ja järven vesi on kauniin tummansinistä ja virkistävää, ei liian lämmintä. Melankolinen venäläinen poppi taustoittaa uimaretkeä. Poljanyista, Uudeltakirkolta, eteenpäin tie oli pitkän matkaa aivan uutta, pientareet ovat leveät ja liikennettäkin melko vähän.
Hidas ryhmä pysähtyy hiljaisessa kylässä. Utelias pikkupoika tulee jututtamaan kahden ujon kaverinsa kanssa. Lasten kohtelias tapa teititellä hellyttää. Tarjoamme suklaata ja kerromme pyöräretkestä. Ekaluokkalainen katselee ihaillen viirejämme, ei taida ihan tietää missä on Tallinna tai Helsinki.
Lopulta pääsemme Molodezhnoen leirintäalueelle ja lämpimään suihkuun. Ihanaa!
« Edellinen | IMEC 2005 | Seuraava »
Kuvat: Aleksander Fedorov, Julia Lenkkeri, Valeri Koptjajev, Saara Tveit ja Mikko Laaksonen / Sivut: Niko Lipsanen

